Kellele millised päikeseprillid
Üldiselt on teada, et kõik päikeseprillid jaotatakse Euroopas vastavalt nende tumedusastmele 4 rühma.
Filtri kategooria 0 (valguse juhtimine 80-100%) – selge või kerge värvitoon; on mõeldud kasutamiseks pilves ilmaga ja ka hämaras kasutamiseks.
Filtri kategooria 1 (valguse juhtimine 43-80%) – hele värvitoon; mõeldud kasutamiseks pilvetaguse päikesega (ka pilves ilmaga).
Filtri kategooria 2 (valguse juhtimine 18-43%) – keskmine värvitoon; mõeldud üldiseks kasutamiseks keskmise päikesevalguse käes.
Filtri kategooria 3 (valguse juhtimine 8-18%) – tume värvitoon; on mõlemad mõeldud kasutamiseks keskmise ja eredama päikesevalguse puhul.
Kategooriatesse 0-3 kuuluvad päikeseprillid sobivad kasutamiseks ka autojuhtidele.
Kategooriasse 4 (valguse juhtimine 3-18%) kuuluvad kõige tumedamad päikeseklaasid, mis on mõeldud kasutamiseks veekogudel, kõrgmäestikus ja lumel – seega pimestava päikese korral. Need päikeseprillid ei ole sobilikud autojuhtimiseks ega teel kasutamiseks, sest vähendavad oluliselt kontrastitunnetust ja värvitaju.
Enamusele päikeseprillidest on ka sanga peale trükitud, millisesse kategooriasse konkreetse prilli klaasid kuuluvad. Ära on siis toodud vastav number. Kui tegemist on polariseeruvate klaasidega, lisandub täht P ja fotokroomsete klaaside puhul täht F. Fotokroomsete prilliklaaside kategoorianumber näitab klaasi kuuluvust tumedaimas olekus, heledana kuuludes kategooriasse 1.
Enamik inimesi valib päikeseprille lihtsalt meeldivuse ja raami sobivuse järgi, jälgides trende. Et aga ostja päikeseprillidega rahule jääks, tuleks eelnevalt mõelda millistes oludes ja milleks päikeseprille kõige rohkem vajatakse või kasutatakse. On võimalik, et päikeseprilli vajadus on kõige suurem sportimisel või mingi kindla hobiga tegelemisel. Sellest lähtudes saab müüja aidata valida ja soovitada konkreetseks olukorraks kõige sobivamat päikeseprilli varianti.
Näiteks jalgratturid peaksid valima võrdlemisi suuri päikeseprille, sest sõiduasendis on pea kallutatud alla, samal ajal kui pilk vaatab üles. Väiksemate prillide puhul vaataks rattur lihtsalt üle prillide või oleks sunnitud sõitma sirge seljaga ja pea kuklas. Prillid peaksid olema ka tavalisest kumeramad, kaitsmaks silmi peegelduste, tuule ja prügi eest. Pehme ninatugi ja kummist sangaotsad aitavad prillil kindlamini peas püsida.
Golfimängu harrastajad võiks valida kollakas-pruuni tooniga päikeseklaasid, sest see toon toob kontrastid paremini esile. Väga hästi on näha erinevad pinnavormid ja pisidetailid. Raamid võiksid samuti olla nõksa suuremad – see tagab parema vaatevälja.
Purjetajatele soovitaks valida suhteliselt tumedad päikeseklaasid (näit. kategooriast 4.), sest peale otsese päikesevalguse võimendub see peegeldudes veelt. Väga hästi sobivad polariseeritud klaasid. Prillide juurde on sobilik soovitada sportlikke prillipaelu. Viimased nõuanded sobivad rakendamiseks ka suusatajate puhul. Lumi peegeldab valgust sama hästi kui vesi ja enamus mäest alla vuhistajaid vajab prille iga ilmaga, sest tekkiv tuul paneb silmad vett jooksma.. Seega võiks suusatajatele lisaks päikeseprillidele pakkuda kollaseid või oranzhikaid päikeseklaase uduse ilma puhuks – need klaasid tõstavad märgatavalt kontrastitaju ja muudavad lumekonarused natukenegi nähtavaks.
Rulluisutajatele soovitaks kumeraid sportlikke prille, klaasid võiks aga olla samuti kollaka filtriga, sest teekonarused tulevad siis selgelt nähtavale.
Enamikesse meie salongides müüdavatesse päikeseprilliraamidesse on küll võimalik retseptuurklaase panna, kuid siiski soovitaks selles osas konsulteerida müüjaga, sest kõikidesse raamidesse siiski igat numbrit klaasi panna ei saa. Teadma peaks ka seda, et käiteks kumerad päikeseprillid lähevad peale klaasivahetust sirgemaks ja laiemaks.
Optilist päikeseprilliklaasi tellides tuleb kindlasti arvestada seda, et väga hästi toimib kogu see protsess nõrgemate klaaside puhul – mida tugevamaks klaasinumbrid lähevad, seda enam võib muutuda päikeseprillide esialgne välimus.
Optilisi päikeseklaase valides ei tohiks unustada ka fotokroomseid klaase, mis tänapäeval muutuvad päikese käes tumedaks loetud sekunditega ning siseruumides taas tagasi selgeks kiiremini kui kunagi varem. Eraldi fotokroomsed klaasid on olemas ka autojuhtidele, mis reageerivad päikesevalgusele ka läbi auto tuuleklaasi.
Blogi
Loe lähemalt kõige uue või huvitava kohta, mis silmadega seotud – tervisest ja trendidest, nippidest ning innovatsioonist.
Kõik artiklid-
Lühinägelikkus ja müoopiat pidurdavad prilliklaasid
Üha enam lapsi kannatavad tänapäeval nägemishäirete all ning enamlevinumaks probleemiks noorte hulgas on müoopia ehk lühinägelikkuse areng. Ennustatakse, et aastaks 2050 võib olla müoopiast haaratud ligi 50% kogu inimkonnast ja seetõttu on aktiivselt hakatud otsima võimalusi müoopia epideemilise leviku pidurdamiseks, ...
Loe edasi -
Uus kollektsioon meie valikus – Philipp Plein
Pühendumus erakordsele. Pühendumine ilule. Kirg rock’n’rolli vastu. Need on veendumused, mis on ajendanud Philipp Pleini looma kaubamärki, mille sünonüümiks on piiramatu luksus ja terav stiil.
Loe edasi -
Mida päikeseprillide valikul silmas pidada?
Suvi on jälle käes ning päikesepaistelisi päevi on eriti rohkesti. Selleks, et silmad oleks ilusa ilmaga kaitstud, peab aga tegema otsuse, millised prillid pähe panna ning millisel juhul on õige valida hoopiski optilised päikeseprillid.
Loe edasi